Nowy zasiłek przejściowy w Niderlandach
Nowy zasiłek przejściowy w Niderlandach
Dla wielu osób utrata pracy jest druzgocącym, zmieniającym życie wydarzeniem, które może mieć znaczący wpływ na samopoczucie emocjonalne i finansowe pracownika, jak również jego bliskich. Na szczęście w Niderlandach istnieje system, który rozdziela rekompensaty dla pracowników, którzy stali się mimowolnie bezrobotni, w celu zapewnienia wsparcia finansowego w okresie zmiany pracy. Zasiłek ten, znany w języku niderlandzkim jako “wynagrodzenie przejściowe” (transitievergoeding w jęz. niderlandzkim). Zasiłek ten jest dostępny dla większości stałych pracowników w Niderlandach, których umowy o pracę zostały rozwiązane, oraz dla pracowników tymczasowych, których umowy na czas określony nie zostały przedłużone z inicjatywy pracodawcy. W Niderlandach jeżeli pracownik został zwolniony z pracy z powodów innych niż własne zawinione zachowanie, prawdopodobnie przysługuje mu konkretne odszkodowanie w ramach holenderskiego systemu zasiłku przejściowego. Aby dowiedzieć się, do jakiej wysokości przysługuje ci wynagrodzenie przejściowe i upewnić się, że otrzymasz je na czas, skontaktuj się już dziś z naszymi niderlandzkimi adwokatami z zakresu prawa pracy i zatrudnienia.
Contents
- Co to jest wynagrodzenie przejściowe?
- Kogo upoważnia płatność przejściową?
- Zwolnienie z powodu długotrwałej choroby lub niepełnosprawności
- Jeśli to przejście nie wchodzi w grę?
- Jak oblicza się wynagrodzenie przejściowe?
- Zamówienia terminowe a umowy bezterminowe
- Rekompensata z tytułu uczciwego przejścia na emeryturę
- Prosimy o kontakt z naszymi adwokatami ds. prawa pracy w celu uzyskania pomocy prawnej
Co to jest wynagrodzenie przejściowe?
Wynagrodzenie przejściowe w Niderlandach jest rodzajem odszkodowania dostępnego dla pracowników, którzy stracili pracę z powodu redukcji zatrudnienia w przedsiębiorstwie i zwolnienia z pracy, z powodu zakończenia umowy o pracę na czas określony i nieprzedłużenia jej z inicjatywy pracodawcy, lub z innego powodu, który nie jest ich winą. Na szczęście dla pracowników niderlandzkich Niderlandy posiadają jedne z najbardziej atrakcyjnych przepisów prawa pracy na świecie, w tym przepisy regulujące wynagrodzenie przejściowe. Po raz pierwszy wprowadzono je w ramach niderlandzkiej Ustawy o Zatrudnieniu i Bezpieczeństwie Pracy która weszła w życie w lipcu 2015 r. Niderlandzki system wynagrodzeń przejściowych przeszedł w tym roku istotne zmiany wraz z wprowadzeniem Ustawy o Równowadze na Rynku Pracy (Wet Arbeidsmarkt in Balans w jęz. niderlandzkim, w skrócie WAB).
Kogo upoważnia płatność przejściową?
Holenderskie prawo pracy ustanowiło surowe przepisy dotyczące rozwiązywania umów o pracę i zgodnie z nimi holenderscy pracodawcy nie mogą zwalniać swoich pracowników bez uzasadnionej przyczyny. Ponadto w każdym przypadku, gdy pracodawca rozwiązuje umowę o pracę na czas nieokreślony z przyczyn niezwiązanych z zachowaniem pracownika lub nie przedłuża umowy o pracę z własnej inicjatywy, należy wypłacić dodatek przejściowy. Kiedy po raz pierwszy wprowadzono system zasiłku przejściowego na podstawie holenderskiej ustawy o pracy i bezpieczeństwie, jedynie pracownicy, którzy pracowali w miejscu pracy przez co najmniej dwa lata, mieli prawo do odszkodowania. Niezamierzoną konsekwencją tej ustawy było to, że pracodawcy w Holandii zaczęli oferować swoim pracownikom 23-miesięczne umowy na czas określony, aby mogli oni uniknąć wypłaty odszkodowania przejściowego po zakończeniu umowy. Nowe przepisy o wynagrodzeniach przejściowych zawarte w ustawie o rynku pracy dla równowagi mają na celu zmianę tego stanu rzeczy. Od 1 stycznia 2020 r. pracownicy holenderscy mają obecnie prawo do wynagrodzenia przejściowego od pierwszego dnia zatrudnienia.
Zwolnienie z powodu długotrwałej choroby lub niepełnosprawności
Kolejną kwestią związaną z płatnościami przejściowymi, która istniała w ramach holenderskiej ustawy o pracy i bezpieczeństwie, byli pracownicy, którzy nie byli w stanie pracować z powodu długotrwałej choroby lub niepełnosprawności. Holenderskie prawo pracy generalnie zabrania pracownikom zwalniania pracowników, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim. Jednak po dwóch latach przedłużającej się choroby holenderscy pracodawcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie z powodu ciągłej niezdolności chorego pracownika do pracy. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku i rozwiązania umowy o pracę, pracownik ma prawo do pobierania wynagrodzenia przejściowego.
Prowadziło to niestety do tego, że niektórzy pracodawcy wyciągali umowy o pracę z pracownikami, którzy byli niepełnosprawni przez ponad dwa lata z powodu choroby (nieaktywne umowy o pracę), starając się ominąć wymóg rekompensat przejściowych. Aby rozwiązać ten problem, holenderscy ustawodawcy wprowadzili przejściowy system wynagrodzeń, który wszedł w życie 1 kwietnia 2020 r. i ma zastosowanie z mocą wsteczną od 1 lipca 2015 r., kiedy to po raz pierwszy ustanowiono holenderski przejściowy system wynagrodzeń. W ramach tego planu pracodawcy mogą ubiegać się w holenderskiej Agencji Ubezpieczeń Pracowniczych (Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen, lub UWV) o zwrot przejściowych płatności dokonanych na rzecz pracowników długotrwale chorych po dwóch latach.
Wysokość zwrotu, jaki holenderscy pracodawcy mogą pobierać w ramach Przejściowego Programu Opłat Kompensacyjnych jest ograniczona do wysokości przejściowego wynagrodzenia, które pracownik mógł otrzymać po dwóch latach choroby. Przepis ten ma na celu zachęcenie pracowników do zakończenia nieaktywnych umów o pracę za zgodą UWV lub w drodze ugody i wypłacenia wymaganego wynagrodzenia przejściowego, gdy pracodawca nie ma uzasadnionego interesu w kontynuacji umowy, np. uzasadnionego prawdopodobieństwa rehabilitacji.
Jeśli to przejście nie wchodzi w grę?
Mimo że w Holandii w większości przypadków niedobrowolnego zatrudnienia dostępne jest wynagrodzenie przejściowe, istnieją pewne sytuacje, w których na przykład pracownik może nie być uprawniony do takiego świadczenia:
- Jeśli rezygnujesz z pracy z własnej inicjatywy,
- If Twój pracodawca zaproponował przedłużenie umowy tymczasowej, a Ty odrzuciłeś tę ofertę.,
- Jeśli twoja umowa wygasa z powodu lub po osiągnięciu wieku emerytalnego,
- Jeśli masz mniej niż 18 lat i pracowałeś średnio maksymalnie 12 godzin w tygodniu,
- Jeśli pracodawca jest w stanie upadłości,
- Jeżeli umowa wygasa za obopólną zgodą, lub
- Jeśli umowa została rozwiązana w wyniku poważnego, zawinionego zachowania lub zaniedbania.
Jak oblicza się wynagrodzenie przejściowe?
Ustawa o Rynku Pracy w Bilansie m.in. znacznie mniej skomplikowała sposób obliczania płatności przejściowych dla pracowników holenderskich. Przed tą ustawą istniało wiele rzeczy, które były brane pod uwagę przy obliczaniu wynagrodzenia przejściowego, w tym wiek pracownika, miesięczne wynagrodzenie i łączny czas pracy. Zgodnie z nową ustawą obliczanie wynagrodzenia przejściowego jest znacznie prostsze. Wynagrodzenie to opiera się na jednej trzeciej miesięcznego wynagrodzenia brutto pracownika za każdy rok zatrudnienia, plus proporcjonalna kwota za wszystkie dodatkowe dni lub miesiące. Nie ma już zmian w wysokości wynagrodzenia przejściowego, które pracownik otrzymuje za pierwsze 10 lat zatrudnienia w porównaniu z latami po 10, ani nie ma wzrostu wynagrodzenia dla pracowników powyżej 50 roku życia, którzy przepracowali co najmniej 10 lat. Obecny limit wynagrodzenia przejściowego w Holandii wynosi 83.000 euro, chyba że roczne wynagrodzenie pracownika jest wyższe niż 83.000 euro, w którym to przypadku wypłata będzie równa rocznemu wynagrodzeniu brutto.
Zamówienia terminowe a umowy bezterminowe
Wśród głównych zasad nowego prawa pracy w Holandii znajduje się wprowadzenie równowagi na rynku pracy, do czego dąży się poprzez zmniejszenie różnic w ryzyku i kosztach związanych z umowami o pracę na czas nieokreślony i umowami elastycznymi. Holenderskie przepisy prawa pracy i zatrudnienia mają na celu utrzymanie zatrudnienia pracowników, a tym samym utrudniają pracodawcom rozwiązywanie umów o pracę na czas nieokreślony, o ile nie mają ważnego powodu (podstawy) do zwolnienia, takiego jak zła sytuacja ekonomiczna (a-ground), długotrwała choroba (b-ground), złe wyniki pracy (d-ground) lub zawinione zachowanie pracownika (e-ground). I nawet wtedy, aby zwolnienie było zgodne z prawem, pracodawca z reguły albo potrzebuje zgody pracownika, albo pozwolenia od UWV lub sądu, aby przystąpić do rozwiązania umowy.
Porównując z umowami na czas nieokreślony, umowy na czas określony mają ustaloną datę końcową i kończą się w ustalonym terminie, chyba że umowa zostanie przedłużona lub odnowiona przez pracodawcę. Bez względu na to, czy pracodawca zamierza przedłużyć umowę, czy nie, musi on powiadomić o tym pracownika z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do ustalonego terminu zakończenia umowy.
Rekompensata z tytułu uczciwego przejścia na emeryturę
Przepisy prawa niderlandzkiego gwarantują prawo do wynagrodzenia przejściowego po zwolnieniu z pracy. W przypadku pracowników, których zatrudnienie zakończy się niespodziewanie, wynagrodzenie przejściowe może zostać wykorzystane na kształcenie lub szkolenie lub w celu ułatwienia im przejścia do następnego miejsca pracy. Niestety, niektórzy pracodawcy starają się unikać wypłacania zwalnianym pracownikom wynagrodzenia przejściowego, na które zasługują. W takim przypadku w najlepszym interesie pracownika leży zasięgnięcie porady prawnej u adwokata ds. prawa pracy. Jeśli zostałeś zwolniony z pracy w Holandii, lub jeśli pracodawca groził Ci rozwiązaniem umowy o pracę, zalecamy natychmiastową konsultację z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy w celu omówienia możliwości prawnych.
Prosimy o kontakt z naszymi adwokatami ds. prawa pracy w celu uzyskania pomocy prawnej
Od kilku lat w Holandii obserwuje się rosnącą tendencję do zatrudniania na czas określony i na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony, które pracodawcy uważają za bardziej ryzykowne i kosztowne niż umowy na czas określony. Niestety, praca tymczasowa lub elastyczna jest najczęściej pierwszą przerwą w pracy, gdy firma napotyka na kryzys, taki jak trwająca pandemia koronaawirusa. Pracownicy w Holandii mają prawo do płacy przejściowej od 2015 r., a reformy systemu płacy przejściowej wdrożone w ramach ustawy o rynku pracy w 2020 r. służą jedynie lepszej ochronie pracowników, zarówno stałych, jak i tymczasowych. Jeśli straciłeś pracę w Holandii i uważasz, że możesz mieć prawo do wynagrodzenia przejściowego, nie wahaj się skontaktować z naszą firmą. Nasi prawnicy specjalizują się we wszystkich sprawach związanych z holenderskim prawem pracy, zwolnieniami i płatnościami przejściowymi, a my pomożemy Państwu odzyskać odszkodowanie przejściowe, na które zasługują Państwo po zwolnieniu lub utracie pracy w Holandii.