Co robić, jeśli jesteś chory i nie jesteś w stanie dłużej pracować?
Co robić, jeśli jesteś chory i nie jesteś w stanie dłużej pracować?
Niderlandy posiadają jedne z najbardziej ochronnych praw pracowniczych na świecie, w tym przychylne przepisy dla pracowników chorych i niezdolnych do pracy. Nie tylko istnieje zabezpieczenie przed zwolnieniem z pracy w czasie zwolnienia lekarskiego. Również w przypadku pracy w Niderlandach i choroby, pracodawca jest zobowiązany do dalszego wypłacania pewnej części wynagrodzenia przez pierwsze dwa lata choroby, po czym można odebrać przejściowe odszkodowanie, jeśli pracodawca zdecyduje się na rozwiązanie umowy. Poza tym, jeśli choroba lub niepełnosprawność uniemożliwiają długotrwałą pracę, można otrzymać zasiłek dla bezrobotnych lub osób niepełnosprawnych. Istnieją ścisłe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego, odszkodowania przejściowego i renty inwalidzkiej, a pewne procedury muszą być przestrzegane przez pracownika i pracodawcę w celu zapewnienia zgodności. Jeśli pracujesz w Niderlandach i choroba lub niepełnosprawność uniemożliwia ci pracę, skontaktuj się już dziś z naszymi doświadczonymi adwokatami ds. prawa pracy, aby omówić swoje możliwości prawne.
Contents
- Uprawnienia do zwolnienia chorobowego w Niderlandach
- Ciągłe wypłaty wynagrodzeń
- Obowiązki pracodawcy podczas urlopu chorobowego
- Twoje prawo do wynagrodzenia przejściowego po zwolnieniu z pracy
- Przejściowy system opłat za rekompensatę
- Wypowiedzenie w drodze porozumienia ugodowego
- Zasiłki z tytułu ubezpieczenia pracowników dla osób chorych lub niepełnosprawnych
- Skonsultuj się z naszymi renomowanymi holenderskimi adwokatami ds. prawa pracy
Uprawnienia do zwolnienia chorobowego w Niderlandach
Jeśli posiadasz umowę o pracę w Niderlandach i zachorowałeś, powinieneś jak najszybciej poinformować o tym swojego pracodawcę. Prawo niderlandzkie stanowi, że pracodawca ma obowiązek zgłosić chorobę lekarzowi zakładowemu lub agencji ds. zdrowia i bezpieczeństwa w ciągu czterech dni roboczych od otrzymania powiadomienia od pracownika. W przypadku przedłużającej się choroby pracodawca powinien zgłosić chorobę pracownika w Agencji Ubezpieczeń Pracowniczych (Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen w języku niderlandzkim, w skrócie UWV)). W tym momencie pracownik zostanie poinformowany o przysługujących mu prawach w zakresie wynagrodzenia chorobowego. Do monitorowania przebiegu choroby pracownika powołany zostanie lekarz, który będzie monitorował przebieg jego choroby i składał raporty dotyczące jego ciągłej niezdolności do pracy. Szczegóły dotyczące tego, co należy zrobić w przypadku choroby, są zazwyczaj zawarte w umowie o pracę lub w układzie zbiorowym.
Ciągłe wypłaty wynagrodzeń
Pracodawcom w Holandii generalnie zabrania się zwalniania pracowników, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim, z pewnymi określonymi wyjątkami (np. jeżeli zwolnienie następuje w okresie próbnym, jeżeli przedsiębiorstwo jest w stanie upadłości lub jeżeli przedsiębiorstwo zostaje całkowicie zlikwidowane). W rzeczywistości holenderscy pracodawcy są zobowiązani przez prawo do dalszego wypłacania wynagrodzenia pracownikom, którzy są na zwolnieniu lekarskim przez okres do 104 tygodni (dwa lata). Osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim w Holandii mają prawo do otrzymywania co najmniej 70% regularnego wynagrodzenia i dodatku urlopowego w okresie zwolnienia chorobowego, lub większego odsetka, jeśli takie postanowienie jest zawarte w umowie o pracę lub umowie zbiorowej pracy. Niektórzy holenderscy pracodawcy mogą nawet wypłacać 100% wynagrodzenia pracownika w okresie zwolnienia chorobowego.
Obowiązki pracodawcy podczas urlopu chorobowego
Ze względu na to, że prawo holenderskie zabrania pracodawcom zwalniania pracowników, którzy są chorzy, ważne staje się, aby pracodawcy wspierali chorych pracowników, pomagali im w zdrowiu i dochodzeniu do zdrowia oraz w miarę możliwości podejmowali wszelkie rozsądne działania, aby pomóc im w powrocie do pracy. Może to obejmować współpracę z pracownikiem w celu opracowania i wdrożenia planu reintegracji mającego na celu przywrócenie pracownika do pracy na jego dawnym stanowisku lub w innym charakterze. Jeśli jesteś w stanie wznowić poprzednią pracę po zwolnieniu lekarskim, ale nie na tym samym poziomie, może okazać się konieczne, aby pracodawca tymczasowo skrócił czas pracy, dostosował warunki pracy lub zmodyfikował obowiązki i zadania w celu uwzględnienia wszelkich ograniczeń wynikających z choroby. Pamiętaj, że jesteś zobowiązany do współpracy z pracodawcą i przestrzegania planu reintegracji, w przeciwnym razie ryzykujesz utratę uprawnień do świadczeń chorobowych. W przypadku, gdy charakter lub stopień zaawansowania choroby lub niepełnosprawności uniemożliwia powrót do pracy na poprzednim stanowisku, pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć odpowiednie, alternatywne stanowisko w firmie lub poza nią.
Twoje prawo do wynagrodzenia przejściowego po zwolnieniu z pracy
Świadczenie chorobowe w Holandii jest pomocne w przypadku krótkotrwałych chorób, ale zawsze istnieje możliwość, że pracownik może cierpieć na poważną, długotrwałą chorobę. Jeśli minęły ponad dwa lata i nadal jesteś niezdolny do pracy z powodu długotrwałej choroby lub niepełnosprawności, a pracodawca wypełnił swoje zobowiązania prawne w okresie zwolnienia chorobowego, pracodawca może legalnie rozwiązać umowę o pracę za zgodą UWV. Jeśli jednak UWV stwierdzi, że pracodawca nie wywiązał się ze swoich obowiązków lub nie udzielił ci odpowiedniej pomocy w okresie zwolnienia chorobowego, limit dwóch lat może zostać przedłużony.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (UWV) udziela zezwolenia na zwolnienie z pracy, a Twoja umowa o pracę zostaje rozwiązana, pracodawca ma jeden miesiąc na wypłacenie Ci odszkodowania przejściowego, które przysługuje Ci za cały okres zatrudnienia. Zgodnie z Ustawą o Rynku Pracy w Bilansie (Wet arbeidsmarkt in balans, WAB), która weszła w życie 1 stycznia 2020 r., przysługujące Ci odszkodowanie przejściowe jest równe jednej trzeciej miesięcznego wynagrodzenia brutto za każdy przepracowany rok, plus proporcjonalna kwota za każdy dodatkowy przepracowany czas, który nie upłynął w pełnym roku. Maksymalna wysokość wynagrodzenia przejściowego w Holandii jest obecnie ograniczona do 83.000 euro. Jeśli jednak Twoje roczne wynagrodzenie jest wyższe niż 83.000 €, przysługuje Ci prawo do wynagrodzenia przejściowego, które jest równe rocznemu wynagrodzeniu brutto.
Przejściowy system opłat za rekompensatę
Niektórzy holenderscy pracodawcy uważają, że zmuszanie do płacenia zasiłku przejściowego po wypłaceniu choremu pracownikowi wynagrodzenia przez dwa lata jest obciążeniem i może pozwolić na przeciąganie się stosunku pracy z chorym pracownikiem, aby uniknąć ponoszenia opłaty przejściowej. Na szczęście, holenderscy ustawodawcy dostrzegli tę kwestię i wdrożyli Program Przejściowej Opłaty Rekompensat, obowiązujący od 1 kwietnia 2020 r., który pozwala pracodawcom na złożenie wniosku do UWV o zwrot płatności przejściowych dokonywanych po zwolnieniu pracowników długotrwale niezdolnych do pracy. Intencją jest zachęcenie pracodawców do rozwiązania tzw. “uśpionych” umów o pracę i wypłacenia pracownikowi rekompensaty przejściowej. System opłat ma zastosowanie z mocą wsteczną do zwolnień z pracy z dniem 1 lipca 2015 r., niezależnie od tego, czy zwolnienie nastąpiło na podstawie decyzji UWV, czy na podstawie orzeczenia są
- Pracownik został zwolniony z pracy z powodu długotrwałej choroby,
- Pracownikowi przysługiwało prawo do wynagrodzenia przejściowego po zwolnieniu, oraz
- Pracodawca wypłacił wypłatę przejściową.
Wypowiedzenie w drodze porozumienia ugodowego
Czasami zwolnienie z pracy z powodu długotrwałej niezdolności do pracy może nastąpić na podstawie ugody, zwanej również porozumieniem o rozwiązaniu umowy o pracę, co oznacza, że pracodawca i pracownik byli w stanie osiągnąć porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę. W przypadku rozwiązania umowy o pracę za obopólną zgodą w drodze ugody, pracodawca może nadal ubiegać się o zwrot odprawy przejściowej, o ile w umowie wyraźnie stwierdzono, że przyczyną rozwiązania umowy o pracę jest długotrwała choroba lub niepełnosprawność.
Zasiłki z tytułu ubezpieczenia pracowników dla osób chorych lub niepełnosprawnych
Pracownikom w Holandii, którzy są niezdolni do pracy z powodu choroby lub niepełnosprawności, mogą przysługiwać świadczenia w ramach kilku różnych holenderskich systemów ubezpieczenia pracowników, w tym następujących:
- Ustawa o świadczeniach chorobowych (Ziektewet, ZW) – Wymaga od holenderskich pracodawców kontynuowania wypłacania chorym pracownikom pewnej części ich wynagrodzenia przez pierwsze dwa lata choroby.
- Work and Income (Capacity for Work) Act (Wet werk en inkomen naar arbeidsvermogen, WIA) – Stworzony dla tych, którzy byli bez pracy przez ponad dwa lata z powodu długotrwałej choroby lub niepełnosprawności. Świadczenia wypłacane osobom niepełnosprawnym na podstawie tej ustawy będą zależeć od tego, czy ich niepełnosprawność zostanie uznana za całkowitą, częściową, stałą czy czasową. WIA ma na celu zastąpienie WAO.
- Program dochodów dla pracowników całkowicie niepełnosprawnych (Inkomensvoorziening Volledig Arbeidsongeschikten, IVA) – Zapewnia świadczenia dla pracowników, którzy mają niewielkie dochody lub nie mają ich wcale z powodu choroby lub niepełnosprawności.
- Program powrotu do pracy dla osób częściowo niepełnosprawnych (Return to Work Scheme for the Partially Disabled) (Werkhervatting Gedeeltelijk Arbeidsgeschikten, WGA)– Zapewnia dodatkowe dochody pracownikom, którzy są tylko częściowo zdolni do pracy.
- Ustawa o ubezpieczeniu osób niepełnosprawnych (Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering, WAO)– Pracownik, który nie osiągnął wieku emerytalnego, może otrzymywać świadczenia na podstawie tej ustawy, jeżeli jest co najmniej 15% niezdolny do pracy po okresie niezdolności do pracy przez 52 tygodnie. Wysokość świadczenia zależy od wieku pracownika, jego ostatniego wynagrodzenia oraz stopnia niepełnosprawności. Ustawa ta ma zastosowanie tylko do osób, które stały się niezdolne do pracy przed 1 stycznia 2004 roku.
- Ustawa o ubezpieczeniu na wypadek bezrobocia (Werkloosheidswet, WW) – Dostarcza tymczasowych świadczeń dla pracowników holenderskich, którzy stracili pracę, aby zrekompensować im utratę dochodów.
Skonsultuj się z naszymi renomowanymi holenderskimi adwokatami ds. prawa pracy
Strata pracy z jakiegokolwiek powodu jest niepokojąca, ale gdy utrata pracy następuje z powodu długotrwałej choroby, konsekwencje mogą być druzgocące dla Ciebie i Twojej rodziny. Na szczęście holenderskie prawo pracy i zatrudnienia jest niezwykle ważne dla ochrony pracowników, zwłaszcza tych, którzy nie są w stanie pracować z powodu długotrwałej choroby. Jeśli pracujesz w Holandii i długotrwała choroba lub niepełnosprawność uniemożliwia Ci pracę w całości lub w części, skontaktuj się jak najszybciej z naszymi doświadczonymi holenderskimi adwokatami ds. prawa pracy i zatrudnienia, aby omówić swoje możliwości prawne. W zależności od konkretnej sytuacji, możesz otrzymać zasiłek chorobowy, zasiłek przejściowy, rentę inwalidzką lub zasiłek dla bezrobotnych zgodnie z holenderskim prawem, a nasz zespół prawników może Ci w tym pomóc.