Co należy zrobić, jeśli pracodawca rozwiąże umowę o pracę?
Co należy zrobić, jeśli pracodawca rozwiąże umowę o pracę?
Umowy o pracę w Niderlandach podlegają szeregowi ustaw i rozporządzeń, w tym ustawie o układach zbiorowych pracy, ustawie o bezrobociu, ustawie o zgłaszaniu zwolnień grupowych, ustawie o radach zakładowych, ustawie o warunkach pracy i wiele innych. Ustawy te regulują stosunki pracy pomiędzy pracodawcami i ich pracownikami – w tym pracownikami stałymi i tymczasowymi – oraz wymagają od niderlandzkich pracodawców przestrzegania określonej procedury przy zwalnianiu swoich pracowników. Jeśli pracodawca rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia lub bez zezwolenia Agencji Ubezpieczeń Pracowniczych (Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen in Nederlanden, UWV), nasi prawnicy mogą pomóc w odwołaniu się od niesprawiedliwego zwolnienia. Lub, jeśli wypowiedzenie było ważne, możemy pomóc w zapewnieniu uczciwego i terminowego wynagrodzenia przejściowego. Skontaktuj się już dziś z naszymi wykwalifikowanymi adwokatami ds. prawa pracy, aby omówić swoje możliwości prawne.
Contents
- Niderlandzkie Prawo do Zwolnienia z Pracy
- Wynagrodzenie przejściowe przy zwolnieniu z pracy
- Wynagrodzenie przejściowe na mocy ustawy o rynku pracy w bilansie
- Pracownicy tymczasowi vs. stali
- Okres wypowiedzenia umów na czas określony
- Podstawy do zwolnienia z pracy
- Nowy zbiorczy grunt
- Zabezpieczenia przed zwolnieniem z pracy
- Redukcja zbiorowa/ Zwolnienia grupowe
- Nieprawidłowe Zwolnienie w Niderlandach
- Prosimy o kontakt z naszymi holenderskimi adwokatami ds. prawa pracy w celu uzyskania pomocy prawnej
Niderlandzkie Prawo do Zwolnienia z Pracy
Pracownicy w Niderlandach są lepiej chronieni niż pracownicy w wielu innych krajach. Niderlandzkie prawo pracy zapewnia pracownikom duże bezpieczeństwo w zakresie zwalniania i rozwiązywania stosunku pracy. Na przykład, z reguły istnieją tylko cztery sposoby, na jakie holenderscy pracodawcy mogą zgodnie z prawem rozwiązać umowę o pracę:
- Wypowiedzenie za obopólną zgodą (porozumienie o ugodzie),
- Wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym z pilnego powodu (skrócone wypowiedzenie),
- Wypowiedzenie z autoryzacją przez UWV, lub
- Rozwiązanie umowy o pracę na mocy orzeczenia sądu.
Istnieją jednak inne sposoby zakończenia umowy o pracę w Niderlandach. Pracownik może podjąć decyzję o rezygnacji (odejściu). W przypadku wygaśnięcia umowy o pracę tymczasową pracodawca może zdecydować o nieprzedłużeniu tej umowy. Pracodawca może również wypowiedzieć umowę o pracę w okresie próbnym pracownika. Jeżeli pracownik zostanie zwolniony z pracy z któregokolwiek z tych powodów lub pracodawca grozi rozwiązaniem umowy, w najlepszym interesie pracownika leży aby jak najszybciej skorzystał z porady prawnej.
Wynagrodzenie przejściowe przy zwolnieniu z pracy
Zanim niderlandzka Ustawa o Zatrudnieniu i Bezpieczeństwie Pracy weszła w życie w lipcu 2015 r., odprawy były przyznawane według uznania pracodawcy lub przez sąd zgodnie z formułą sądu kantonalnego. Wraz z niderlandzką Ustawą o Zatrudnieniu i Bezpieczeństwie Pracy wprowadzono jednak ustawowy plan wypłat przejściowych (transitievergoeding, w jęz. niderlandzkim), który zobowiązywał pracodawców do wypłaty rekompensat przejściowych pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, których umowy o pracę na czas nieokreślony zostały rozwiązane po dwóch latach zatrudnienia, oraz pracownikom czasowym, których umowy o pracę na czas określony na okres dwóch lub więcej lat nie zostały przedłużone. Wynagrodzenie przejściowe opierały się na jednej szóstej miesięcznego wynagrodzenia brutto pracownika za każde sześć miesięcy, które przepracował w ciągu pierwszych dziesięciu lat zatrudnienia. Po przepracowanych 10 latach pracownik miał prawo do jednej czwartej miesięcznego wynagrodzenia brutto za każdy półroczny okres zatrudnienia.
Wynagrodzenie przejściowe na mocy ustawy o rynku pracy w bilansie
Jednym z głównych elementów reformy wprowadzonej przez Ustawę o Rynku Pracy w Bilansie (Wet arbeidsmarkt in balans, WAB) jest wpływ na holenderski plan płatności przejściowych. Od 1 stycznia 2020 r. pracownicy w Holandii mają obecnie prawo do wynagrodzenia przejściowego, które rozpoczyna się w pierwszym dniu pracy, a nie po dwóch latach. Wraz z WAB zmienił się również sposób obliczania wynagrodzenia przejściowego. Wynagrodzenie przejściowe opiera się obecnie na jednej trzeciej miesięcznego wynagrodzenia brutto pracownika za pełny rok pracy i jest proporcjonalne do każdego kolejnego miesiąca lub dnia, który jest krótszy od pełnego roku pracy. Nie ma już rozróżnienia na pierwsze 10 lat zatrudnienia pracownika i okres późniejszy. Zgodnie z Ustawą o Rynku Pracy w Bilansie (Labor Market in Balance Act), pracownicy mogą otrzymać do 83.000 euro rekompensaty przejściowej po zwolnieniu z pracy, lub jednoroczną pensję, w zależności od tego, która kwota jest wyższa.
Pracownicy tymczasowi vs. stali
Chociaż ustawa o rynku pracy w zakresie równowagi ma na celu zapewnienie pracownikom zatrudnionym na podstawie umów na czas określony większej równości z pracownikami zatrudnionymi na podstawie umów na czas nieokreślony, nadal istnieją pewne istotne różnice w procedurze zwalniania pracowników tymczasowych i stałych w Holandii.
Okres wypowiedzenia umów na czas określony
Jeśli masz umowę o pracę na czas określony, a Twój pracodawca nie zamierza przedłużyć umowy poza ustalony termin jej zakończenia, pracodawca musi powiadomić Cię o tym z miesięcznym wyprzedzeniem. W niektórych przypadkach pracodawca może wypowiedzieć umowę przed terminem jej zakończenia, ale tylko wtedy, gdy jest to uzgodnione na piśmie.
Podstawy do zwolnienia z pracy
Umowa na czas nieokreślony może zostać rozwiązana w jeden z wyżej wymienionych sposobów. Należy pamiętać, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę tylko za zgodą UWV (podstawy a-b) lub na podstawie orzeczenia sądu (podstawy c-h), jeśli ma ważny powód do zwolnienia. Poniżej podane są uzasadnione powody, na których holenderski pracodawca może zgodnie z prawem oprzeć wniosek o zwolnienie, znane jako “powody zwolnienia”:
- Zła sytuacja gospodarcza (powody biznesowe)
- Długotrwała choroba (dwa lata lub więcej)
- Częsta nieobecność z powodu choroby
- Słaba wydajność pracy
- Zawinione zachowanie ze strony pracownika
- Odmowa wykonania pracy z powodu sumiennego sprzeciwu
- Zakłócenia w stosunkach pracy między pracownikiem a pracodawcą
- Inne okoliczności o tak poważnym charakterze, że nie można racjonalnie oczekiwać od pracodawcy kontynuowania stosunku pracy
Pracodawca, który chce rozwiązać umowę o pracę z przyczyn ekonomicznych (a-ground) lub długotrwałej choroby (b-ground) jest prawnie zobowiązany do uzyskania zezwolenia na zwolnienie z pracy od UWV przed złożeniem wypowiedzenia pracownikowi. Jeśli pracodawca rozwiąże umowę o pracę bez uprzedniej zgody UWV, zwolnienie jest nieważne.
Nowy zbiorczy grunt
Z wejściem w życie ustawy o rynku pracy w bilansie pojawiła się nowa podstawa do zwolnienia, znana jako podstawa skumulowana lub i-ground. Ta nowa podstawa pozwala pracodawcom na oparcie wniosku o zwolnienie na kombinacji przyczyn, które w przeciwnym razie nie uzasadniałyby zwolnienia z pracy we własnym zakresie. Z technicznego punktu widzenia, ta nowa kumulatywna podstawa ułatwia holenderskim pracodawcom zwalnianie swoich pracowników. Jest to jednak druga strona tej monety. Jeśli umowa z pracownikiem zostanie rozwiązana na podstawie “i-gruntu”, wynagrodzenie przejściowe, które pracownik ma prawo pobierać, zwiększa się o 50%.
Zabezpieczenia przed zwolnieniem z pracy
Są pewne sytuacje, w których pracownik jest chroniony przed zwolnieniem. Na przykład, jeśli jesteś nieobecny w pracy z powodu choroby (maksymalnie dwa lata), jeśli jesteś w ciąży lub na urlopie macierzyńskim, lub jeśli jesteś członkiem rady zakładowej, pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę. Są to tzw. zakazy zwolnienia z pracy. W przypadku zwolnienia z pracy podczas urlopu macierzyńskiego lub w ciągu pierwszych dwóch lat choroby, należy niezwłocznie skontaktować się z holenderskim prawnikiem ds. zatrudnienia, aby omówić kwestię zakwestionowania ważności zwolnienia. W przypadku zwolnienia z pracy po dwóch lub więcej latach niezdolności do pracy z powodu długotrwałej choroby, może przysługiwać wynagrodzenie przejściowe za cały okres zatrudnienia.
Redukcja zbiorowa/ Zwolnienia grupowe
Do zwolnienia grupowego lub zwolnienia masowego dochodzi, gdy pracodawca zwalnia lub zwalnia 20 lub więcej pracowników w okresie trzech miesięcy, a w Holandii obowiązują szczególne zasady i regulacje dotyczące zwolnień grupowych. Przed przystąpieniem do zwolnienia grupowego holenderski pracodawca musi dokonać tego zwolnienia:
- Powiadomić UWV o proponowanej redukcji zatrudnienia,
- Skonsultuj się ze związkami zawodowymi,
- Włączyć radę zakładową (jeśli istnieje),
- Należy przestrzegać jednomiesięcznego okresu oczekiwania,
- Ubiegać się o zezwolenie na zwolnienie z pracy (lub wypowiedzieć umowy za obopólną zgodą), oraz
- Zawiadomić zwolnionych pracowników.
Gdy pracodawca nie zastosuje się do procedury zwolnień grupowych wymaganej przez prawo holenderskie, UWV nie może wydać zezwolenia na zwolnienie lub może być narażony na niesprawiedliwe postępowanie w sprawie zwolnienia.
Nieprawidłowe Zwolnienie w Niderlandach
Tak pracownicy, jak i pracodawcy mają prawo do rozwiązania umowy o pracę, ale holenderskie prawo regulujące rozwiązanie umowy z inicjatywy pracodawcy jest znacznie bardziej rygorystyczne. Jeśli pracodawca zwróci się do UWV o zgodę na rozwiązanie umowy o pracę, a uzasadnienie wniosku okaże się nieuzasadnione, agencja może odmówić udzielenia zezwolenia na rozwiązanie umowy o pracę. Sąd ma również prawo do odmowy rozwiązania umowy o pracę. Każdy holenderski pracownik, który został zwolniony bez odpowiedniego upoważnienia lub z naruszeniem zakazu zwolnienia, ma prawo zwrócić się do sądu o anulowanie zwolnienia lub przyznanie pracownikowi odszkodowania. W przypadku niesprawiedliwego zwolnienia lub rażącego uchybienia ze strony pracodawcy, pracownikowi może przysługiwać odszkodowanie pieniężne.
Prosimy o kontakt z naszymi holenderskimi adwokatami ds. prawa pracy w celu uzyskania pomocy prawnej
Holenderskie prawo pracy może być skomplikowane, zwłaszcza jeśli chodzi o zwalnianie i rozwiązywanie umów o pracę. Ustawa o rynku pracy w roku 2020 wprowadziła istotne zmiany legislacyjne dotyczące holenderskiego prawa o zwolnieniach i zatrudnieniu i ważne jest, aby zarówno pracownicy, jak i pracodawcy rozumieli swoje prawa i obowiązki wynikające z obowiązującego prawa. Jeśli pracodawca rozwiązał umowę o pracę i uważasz, że zwolnienie nastąpiło z naruszeniem prawa lub chcesz dowiedzieć się, jak odebrać przysługujące Ci wynagrodzenie przejściowe, skontaktuj się już dziś z naszymi znanymi holenderskimi adwokatami z zakresu prawa pracy i zatrudnienia. Mamy duże doświadczenie w reprezentowaniu klientów w sporach pracowniczych i możemy pomóc w zapewnieniu ochrony Twoich praw jako holenderskiego pracownika.